ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΑ

O Ολυμπιακός νίκησε 1-0 στην παράταση την Φιορεντίνα και κατέκτησε το Conference League στην AEK Arena

O Ολυμπιακός  έγραψε ιστορία το βράδυ της Τετάρτης. Ο Θρύλος χάρισε στο ελληνικό ποδόσφαιρο τον πρώτο του ευρωπαϊκό τίτλο σε συλλογικό επίπεδο.Η τρομερή ομάδα του Μεντιλίμπαρ δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.Μετά από 120 λεπτά αγώνα ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 στον τελικό του Conference League την Φιορεντίνα και έγραψε Ιστορία, καθώς έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά ευρωπαϊκό τρόπαιο. Το χρυσό γκολ που έκρινε τον τελικό πέτυχε ο Ελ Κααμπί στο 116΄ της παράτασης (0-0 στα 90 λεπτά του αγώνα).

Ολυμπιακός και Φιορεντίνα είχαν τις δικές τους ευκαιρίες για ένα γκολ στον τελικό του Conference League, αλλά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης. Οι “Πειραιώτες” πέτυχαν όμως γκολ “μαχαιριά” με τον Ελ Κααμπί στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός έχει βάλει ήδη στα ταμεία του από την εφετινή ονειρική πορεία του στην Ευρώπη περίπου 15,5 εκατ. ευρώ, ενώ τον νικητή του τελικού τον περιμένει μπόνους 2 εκατ. ευρώ.

Οι φίλοι των «ερυθρόλευκων» στον Πειραιά κάνουν τη νύχτα μέρα για το ιστορικό επίτευγμα της ομάδας τους.

Η UEFA σκόπευε να ντύσει στα χρώματα του Conference League και τη φωτογραφία της Αγιάς Σοφιάς και των προσφύγων στη φυσούνα της ωστόσο με παρέμβαση του Δημήτρη Μελισσανίδη αυτό τελικά δεν θα γίνει.